Stowarzyszenie Rodzin Katolickich

Diecezji Legnickiej

Diecezja Legnicka

 

herb diecezji PNG

Polkowicki Telefon Zaufania

polkowicki telefon zaufania 12Polkowicki Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży został uruchomiony 1 czerwca w Dzień Dziecka. Działa codziennie w godzinach od 16:00 do 24:00, również w niedziele i święta oraz podczas wakacji. Szukające pomocy oraz wsparcia dzieci i nastolatki dzwoniąc pod numer 793 200 020, otrzymają pomoc psychologiczną. Dyżur telefoniczny będą pełnić specjaliści Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych – psycholodzy, psychoterapeuci, socjoterapeuci, pedagodzy i specjaliści w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

– Lokalny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży to odpowiedź na codzienne problemy młodych osób, które obserwujemy podczas terapii prowadzonych w Ośrodku Pomocy Psychologicznej przy PCUZ. O wielu takich problemach dzieci nie mówią swoim rodzicom. Wiele dylematów młodzieży dotyczy niskiego poczucia własnej wartości, ale w okresie dorastania nierzadko pojawiają się również stany lękowe, brak zrozumienie ze strony dorosłych, a nawet przemoc w rodzinie. Chcemy, aby polkowicka młodzież wiedziała gdzie szukać pomocy – mówi Jacek Chrzan, psychoterapeuta w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych. 

 

Telefon jest anonimowy, ale w sytuacjach wymagających natychmiastowej interwencji, młodzi ludzie będą mogli liczyć na pomoc wszystkich naszych służb. Podobnie w przypadku problemów psychologicznych, dzieciom i młodzieży będą udzielane informacje, gdzie szukać instytucjonalnego wsparcia.

 

– Wśród dzieci i młodzieży odnotowuje się coraz więcej przypadków depresji. Nasilające się złe samopoczucie u młodych osób skutkuje poważnymi problemami w zdrowiu psychicznym, również w dorosłym życiu. Dlatego zachęcam młodzież do korzystania z numeru 793 200 020 zawsze wtedy, gdy problem wydaje się trudny do rozwiązania. Pomożemy – podkreśla Mariola Kośmider, dyrektor Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.

 

Polkowicki Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży działa w ramach programu „Promocja zdrowia psychicznego i zapobieganie zaburzeniom psychicznym – #MostyZamiastMurów”, finansowanego z budżetu gminy Polkowice. Tegoroczna, druga już edycja programu, obejmuje dodatkowo zajęcia z psychologiem i coachem dla rodziców i uczniów klas VII szkoły podstawowej oraz II i III klas gimnazjalnych, a także zajęcia sensoryczne i sensoplastyczne dla siódmoklasistów. W polkowickich szkołach organizowane są również akcje „Spotkania z Czarnym Psem”, poruszające tematykę depresji.

 

POLKOWICE billboard 490x240

Aktualności